• Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Pricewise.nl Blog

Ga naar pricewise.nl

Website van het jaar
  • Energie
  • Autoverzekering
  • Internet en tv
  • Sim only
  • Lenen
  • Wonen
  • Blog

Herkomst steenkolen Nederlandse energieleveranciers blijft onduidelijk

25 juli 2013, door Hans de Kok

MakeSteenkolen energieleveranciersn Nederlandse energieleveranciers hun handen vuil aan foute steenkolen? 2,5 jaar praten met mijn mijnbouw- en energiebedrijven heeft geen echte antwoorden opgeleverd, meldt vredesorganisatie IKV Pax Christi.

Nederland haalt veruit de meeste steenkolen uit Colombia. In dat land zouden veel slachtoffers zijn van mensenrechtenschendingen in en rondom mijnbouwbedrijven. In 2010, kort nadat een reportage van Netwerk de misstanden had aangetoond, drong de Tweede Kamer aan tot nader onderzoek. IKV Pax Christi maakte vandaag bekend dat dit onderzoek, de Nederlandse Steenkooldialoog, is mislukt.

‘Helaas is de Nederlandse consument hier weinig mee opgeschoten. Nog steeds is niet duidelijk welk energiebedrijf kolen koopt uit omstreden Colombiaanse mijnen en welke niet,’ meldt IKV Pax Christi. De vredesorganisatie kan alleen vaststellen dat het om grote hoeveelheden foute steenkolen gaat. ‘Dat is onverantwoord. Niet alleen staan slachtoffers uit het recente verleden nog steeds in de kou, ook is de huidige mensenrechtensituatie nog steeds precair en is er nog geen zicht op verbetering.’

In een reactie in NRC zeggen Nederlandse energiebedrijven dat de gesprekken wel degelijk tot meer transparantie hebben geleid. Ook zeggen ze dat het bedrijfsleven bewuster is geworden van de verantwoordelijkheden binnen de steenkoolketen. Bovendien hebben de energiebedrijven zich aangesloten bij de Europese belangenorganisatie Bettercoal. Die organisatie vind IKV Pax Christi alleen niet geloofwaardig: ‘Ze verbiedt leden niet om bij omstreden mijnen te blijven inkopen.’

Vorige maand werd ook al duidelijk dat Nederlandse energieleveranciers geen volledige openheid geven over de herkomst van biomassa. Dat stond in een onderzoeksrapport dat onderzoeksbureau SOMO heeft uitgebracht.

Deel dit bericht met je vrienden: XFacebookWhatsAppLinkedIn
  • Bio
  • Latest Posts
Hans de Kok

Hans de Kok

De informatie op deze pagina is gecontroleerd door onze expert Hans de Kok, directeur van Pricewise. Hans heeft 20 jaar ervaring en is dé expert in vaste lasten en abonnementen. Met zijn kennis over energie, zorgverzekeringen en consumptief krediet helpt hij consumenten de beste keuzes te maken. Hans is regelmatig te gast bij verschillende media om zijn expertise te delen. Zo is Hans recent bij Radar te gast geweest in de uitzending en heeft hij zijn visie als expert gedeeld bij o.a. Business Insider en De Telegraaf.
Hans de Kok

Latest posts by Hans de Kok (see all)

  • Goedkoopste energieleverancier mei 2025 - 8 mei 2025
  • Noodfonds Energie verlengd: wat betekent dit voor jou? - 1 mei 2025
  • 7 tips om energie te besparen tijdens je vakantie - 24 april 2025
  • 17% van onze energie is duurzaam: Nederland loopt achter - 23 april 2025
  • Hoeveel stroom verbruikt een airco? - 17 april 2025

Categorie: Energie

Deze artikelen kunnen we je aanraden:

meterkast en geldNoodfonds Energie verlengd: wat betekent dit voor jou?
besparen_vakantie7 tips om energie te besparen tijdens je vakantie
hernieuwbare energie17% van onze energie is duurzaam: Nederland loopt achter
airco op het dak van een huisHoeveel stroom verbruikt een airco?
Energielabel huisje met iemand die een lamp en wereldbol vasthoudtBarometer energie april: dit moet je weten over de energiemarkt

Primaire Sidebar

Vergelijken met Pricewise

Vergelijk & bespaar met de beste deals

Slaap je al jaren bij dezelfde energieleverancier of verzekeraar? Dan betaal je waarschijnlijk honderden euro’s te veel. Word wakker!
Nu besparen

Meest recente berichten

  • Goedkoopste energieleverancier mei 2025
  • Tanken tien procent goedkoper in één jaar
  • Noodfonds Energie verlengd: wat betekent dit voor jou?

Ontvang exclusieve deals

Lees meer over

Energie
Autoverzekering
Zorgverzekering
Internet en TV
Sim Only
Lenen
Wonen

Helemaal Pricewise

Bespaar tot € 200 op energie

Dat scheelt dus behoorlijk! Zonde om te laten liggen.
Nu besparen

Lees meer over

Energie
Autoverzekering
Zorgverzekering
Internet en TV
Sim Only
Lenen
Wonen

Direct naar:

  • Duurzame energie
  • Elektriciteit
  • Energie aanbiedingen
  • Energie besparen
  • Energie vergelijken
  • Energiebedrijven
  • Energiebronnen
  • Energiecollectief
  • Energieleveranciers
  • Energieprijzen
  • Energieverbruik
  • Gasprijs
  • Goedkoopste energieleverancier
  • Isolatie
  • Netbeheerders
  • Nieuws
  • Stroom
  • Veelgestelde vragen
  • Zakelijke energie
  • Zonne energie
Pricewise

Footer

Over ons

  • Over Pricewise
  • Onze zekerheden
  • Pers

Klantenservice

  • Contact
  • Hoe werkt overstappen?
  • Verhuizen
  • Klanten over Pricewise

Vergelijken

  • Energie
  • Verzekeringen
  • Geld lenen
  • Internet, tv en bellen
  • Sim only
  • Private lease

© 2025 · Pricewise