• Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Pricewise.nl Blog
  •  
  • Energie
    • Terug
    • VergelijkenVergelijk nu
      • Energie vergelijken
      • Energie aanbiedingen
      • Goedkoopste energieleverancier
      • Zakelijke energie
      • Overstappen energie
      • Veelgestelde vragen
    • Informatie
      • Energieleveranciers
      • Duurzame energie
      • Energie besparen
      • Energieprijzen
      • Zonnepanelen
      • Vast of Variabel
      • Energiecontract
    • Tot wel € 400,-

      Bekijk hoeveel jij kunt besparen op je energierekening

      Vergelijk nu
  • Verzekeringen
    • Terug
    • AutoverzekeringVergelijk nu
      • Autoverzekering vergelijken
      • WA verzekering
      • WA+ verzekering
      • All risk autoverzekering
      • Zakelijke autoverzekering
      • Dagwaarde auto berekenen
      • Wegenbelasting berekenen
      • Bestelauto verzekeren
      • Private lease
    • WoonverzekeringenVergelijk nu
      • Woonverzekering
      • Inboedelverzekering
      • Opstalverzekering
    • ZorgverzekeringVergelijk nu
      • Zorgverzekering vergelijken
      • Overstappen zorgverzekering
      • Zorgpremie 2025
    • Meer verzekeringen
      • Motorverzekering
      • Scooterverzekering
      • Fietsverzekering
      • Aansprakelijkheidsverzekering
      • Rechtsbijstandverzekering
      • Uitvaartverzekering
      • Reisverzekering
      • Dierenverzekering
      • Overige Verzekeringen
    • Klantenservice
      • Veelgestelde vragen
      • Contact
      • Schade melden
  • Internet en tv
    • Terug
    • VergelijkenVergelijk nu
      • Internet en tv
      • Alles-in-1-pakket
      • Digitale tv
      • Glasvezel
      • Internet vergelijken
    • Informatie
      • Internet-providers
      • Veelgestelde vragen
      • Internet
      • Goedkoop internet
  • Sim only
    • Terug
    • VergelijkenVergelijk nu
      • Sim only
      • Mobiel-abonnement
      • Onbeperkt internet
      • Onbeperkt bellen
      • Sim only maandelijks opzegbaar
    • Informatie
      • Mobiel internet
      • Simkaart
      • Telefoon providers
      • Veelgestelde vragen
  • Lenen
    • Terug
    • Leendoel
      • Auto financieren
      • Boot financieren
      • Motor financieren
      • Lening voor witgoed
      • Verbouwing financieren
      • Verduurzaming financieren
      • Lening voor zonnepanelen
      • Lening oversluiten
      • Restschuld financieren
      • Zakelijke auto lease
    • Vergelijken
      • Geld lenen
      • Lening aanvragen
      • Persoonlijke lening
      • Privé lening ondernemers
      • Zakelijke financiering
      • Lening voor senioren
    • Informatie
      • Hoeveel kan ik lenen?
      • Hoeveel kan ik besparen?
      • Veelgestelde vragen
      • Contactformulier
    • Vergelijk leningen en bespaar

      Geld lenen kost minder geld door vergelijken

      Vergelijk nu
  • Over ons
    • Terug
    • Over Pricewise
      • Over ons
      • Klantenservice
      • Blog
      • Pers
  • Energie
  • Autoverzekering
  • Internet en tv
  • Sim only
  • Lenen
  • Wonen
kwaliteit van de zorg

Geen straf maar beloning

10 februari 2015, door Hans de Kok

Je kunt nauwelijks gemist hebben dat vorig jaar in december, net voor de kerst, het kabinet dreigde te vallen. Minister Schippers had een veranderingsvoorstel voor de Zorgverzekeringswet ingediend. Dat werd goedgekeurd door de Tweede Kamer, maar door drie PvdA’ers in de Eerste Kamer afgeschoten.

Door gastblogger en zorgexpert Frank van Wijck

Haar voorstel kwam in het kort hierop neer. In de huidige situatie is het zo dat de zorgverzekeraar, als jij een goedkopere variant van de zorgpolis hebt en een behandelaar in het ziekenhuis of de GGZ wilt gebruiken die de zorgverzekeraar níet heeft gecontracteerd, de zorgverzekeraar toch pakweg driekwart van de rekening moet betalen. In het plan van Schippers zou die verplichting vervallen. Dan zou jij dus de behandeling helemaal zelf moeten betalen. Die drie PvdA-senatoren vonden dat te ver gaan en zeiden: dan heb je als verzekerde geen vrije artsenkeuze meer.

Nieuw plan

Schippers toonde zich in reactie op het debacle in de Eerste Kamer als iemand die niet tegen haar verlies kan. Die maatregel zou volgens haar berekening een miljard euro aan besparing op de zorgkosten opleveren en dat miljard moest en zou er komen. Desnoods zou ze de gewenste wetswijziging via een algemene maatregel van bestuur regelen. Dit betekent dat er geen wetswijziging bij komt kijken en dat de Eerste Kamer zich er niet over hoeft uit te spreken. Dit leverde zoveel discussie op in en buiten de beide Kamers, dat Schippers op haar schreden terugkeerde om in stilte te broeden op een nieuw plan.

Dat nieuwe zorgplan is er nu. Heel in het kort komt het erop neer dat je niet meer wordt bestraft als je naar de “verkeerde” behandelaar in het ziekenhuis of de GGZ gaat, maar dat je wordt beloond als je naar de “goede” gaat. De kern van dit voorstel zit in het eigen risico, momenteel € 375,- per jaar. Je krijgt de keuze voor een zorgpolis waarbij de zorgverzekeraar je korting mag geven op dat eigen risico. Dus: als je ziek wordt en je laat je sturen naar de behandelaar die de zorgverzekeraar voor je selecteert, dan kan je dat op jaarbasis een bedrag tot € 375,- schelen.

Kwaliteit zorg

De interessante vraag die je hierbij als verzekerde kunt stellen is natuurlijk: hoe weet de zorgverzekeraar nu welke behandelaars wel en niet goed zijn? Of ze dat wel of niet kúnnen weten, hangt af van de bereidheid van die behandelaars om transparant te zijn over hun kwaliteit. Je zou denken dat het logisch is dat ze die bereidheid hebben. Zelf heb je in je werk immers ook te maken met functioneringsgesprekken waarin je leidinggevende zegt: ‘Je doet dit en dat goed, maar op die en die punten is er nog duidelijk ruimte voor verbetering.

Maar voor dokters ligt dit toch nog wat gevoelig. De goede niet te na gesproken hoor, in de oncologie bijvoorbeeld wordt heel hard gewerkt aan die transparantie en sommige andere dokters doen dit ook al. Maar toch moet er nog heel wat werk verzet worden voordat álle soorten dokters het lef hebben om zich zo kwetsbaar op te stellen. En als jij het vanuit je perspectief van patiënt gek vindt dat ze daar zo’n moeite mee hebben, dan zijn we dezelfde mening toegedaan. Je zorgverzekeraar kan immers moeilijk op kwaliteit inkopen voor jou als verzekerde als hij geen inzicht krijgt in wat die kwaliteit is.

* “Frank van Wijck (1960) is sinds 1988 fulltime actief in de wereld van de Nederlandse gezondheidszorg als journalist, publicist, (hoofd)redacteur, dagvoorzitter, boekauteur en blogger. Hij is sinds 2002 eigenaar van Eva tekstproducties in Amsterdam.”

Deel dit bericht met je vrienden: XFacebookWhatsAppLinkedIn
  • Bio
  • Latest Posts
Hans de Kok

Hans de Kok

De informatie op deze pagina is gecontroleerd door onze expert Hans de Kok. Hans heeft 20 jaar ervaring en is dé expert in vaste lasten en abonnementen. Met zijn kennis over energie, zorgverzekeringen en consumptief krediet helpt hij consumenten de beste keuzes te maken. Hans is regelmatig te gast bij verschillende media om zijn expertise te delen. Zo is Hans vaak bij Radar geweest en heeft hij zijn visie als expert gedeeld bij o.a. Business Insider en De Telegraaf.
Hans de Kok

Latest posts by Hans de Kok (see all)

  • Goedkoopste energieleverancier december 2025  - 1 december 2025
  • Energiearmoede in 2025: alles wat je moet weten - 13 november 2025
  • De energiequote: wat is het en waarom is het belangrijk? - 12 november 2025
  • De energiekloof: sommige huishoudens betalen meer dan anderen - 11 november 2025
  • Energieprijzen blijven dalen in oktober - 10 november 2025

Categorie: Zorgverzekering

Lees Interacties

Deze artikelen kunnen we je aanraden:

tot wanneer overstappen zorgverzekeringFeit of fabel: je kunt alleen aan het einde van het jaar overstappen van zorgverzekering
Top 3 goedkoopste zorgverzekeringen in 2026Zorgverzekeringspremies bekend: dit zijn de drie goedkoopste
studeren in het buitenland zorgverzekeringStuderen in het buitenland: hoe zit het met je zorgverzekering?
eigen risicoEigen risico verhogen: slim of niet?
Premies zorgverzekering 2026 bekendPremies zorgverzekeringen bekend: dit betekent het voor jou

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Primaire Sidebar

Vergelijken met Pricewise

Vergelijk & bespaar met de beste deals

Slaap je al jaren bij dezelfde energieleverancier of verzekeraar? Dan betaal je waarschijnlijk honderden euro’s te veel. Word wakker!
Nu besparen

Meest recente berichten

  • Goedkoopste internet- en tv-abonnement in december 2025
  • Kale energieprijzen blijven fors dalen op jaarbasis
  • Goedkoopste sim only-abonnement in december 2025

Ontvang exclusieve deals

Lees meer over

Energie
Autoverzekering
Zorgverzekering
Internet en TV
Sim Only
Lenen
Wonen
Verzekeringen

Meest gelezen

  • Prinsjesdag: wat verandert er voor jou in 2026?
  • Bespaartips: zó bespaar je geld als student

Helemaal Pricewise - Zorg sidebar

Vind de beste zorgverzekering

Passen jouw zorgwensen nog bij je zorgverzekering? Ook als je zorgwensen niet veranderd zijn, kan overstappen lonen.Zorgverzekeringen vergelijken

Direct naar:

  • Aanvullende verzekering
  • Basisverzekering
  • EHIC
  • Eigen bijdrage
  • Eigen risico
  • Naturapolis
  • Overstappen zorgverzekering
  • Restitutiepolis
  • Studenten zorgverzekering
  • Vergoedingen
  • Ziektekostenverzekering
  • Zorgnieuws
  • Zorgpremie
  • Zorgverzekeraars
  • Zorgverzekering 18 jaar
  • Zorgverzekering buitenland
  • Zorgverzekering vergelijken
  • Veelgestelde vragen
Pricewise

Footer

Over ons

  • Over Pricewise
  • Onze zekerheden
  • Pers

Klantenservice

  • Contact
  • Hoe werkt overstappen?
  • Verhuizen
  • Klanten over Pricewise

Vergelijken

  • Energie
  • Verzekeringen
  • Geld lenen
  • Internet, tv en bellen
  • Sim only
  • Private lease

© 2025 · Pricewise