• Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Pricewise.nl Blog

Ga naar pricewise.nl

Website van het jaar
  • Energie
  • Autoverzekering
  • Internet en tv
  • Sim only
  • Lenen
  • Wonen
  • Blog
ziekenfonds

Heimwee naar het ziekenfonds: betalen we nu meer voor minder zorg?

9 december 2014, door Hans de Kok

Een groot pakket aan vergoedingen, voor een relatief lage premie. Als we het ziekenfonds zo bekijken, waarom zijn we er dan van afgestapt? De meerderheid van de Nederlanders denkt er ook zo over. 60% wil terug naar het ziekenfonds. Is dat verlangen terecht?

60% van de Nederlanders wil het ziekenfonds terug. Dat was in 2008 al zo, 2 jaar na de invoering van het nieuwe systeem schreef de Telegraaf destijds. En dat percentage is onveranderd op 60% gebleven, bleek uit de peiling van Maurice de Hond eind november. In een poll van De Financiële Telegraaf geeft zelfs 84% aan dat zij verwachten dat hun zorgkosten ‘weer betaalbaar’ worden als het ziekenfonds weer wordt ingevoerd. Ondertussen maakt SP-Kamerlid Renske Leijten zich sterk voor een herinvoering van het Ziekenfonds.

Zijn we meer gaan betalen?

Veel mensen weten niet dat zij maar ongeveer een derde van de zorg zelf betalen. De helft wordt betaald door je werkgever en de rest door de overheid (CBS).

Maar de premie is wel flink gestegen. De gemiddelde premie voor de basisverzekering is vanaf 2006 (het begin van het nieuwe zorgstelsel) met bijna de helft gestegen. Van minder dan 950 euro in 2006, naar 1300 euro per maand in 2014.

Zorgverzekeraars hebben ondertussen 2,5 keer zoveel in kas als De Nederlandse Bank van hen eist. Lag hun vermogen nog op iets meer dan 4 miljard euro in 2007, in 2013 ligt dat bedrag op ruim 8 miljard euro. Zorgverzekeraars rechtvaardigen dat met het argument dat zij steeds meer risico’s dragen. Het Rijk hevelt steeds meer zorg over voor verpleging en verzorging naar de verzekeraars.

En met het argument dat de zorgkosten ieder jaar stijgen. Dat klopt ook. We gaan vaker naar de dokter en willen steeds meer volgens hoogleraar Gezondheidseconomie Wim Groot.

En aangezien onzeker is hoe die kostenstijging gaat verlopen, nemen verzekeraars liever het zekere voor het onzekere en verhogen jaarlijks de premie. Maar als we kijken naar de afgelopen jaren, dan zien we dat zorgverzekeraars wonderwel in staan bleken om hun financiële plaatje in te schatten. Sinds 2007 liggen de premiebedragen jaarlijks stelselmatig hoger dan de gemaakte zorgkosten. Ondertussen ligt hun vermogen dus 2,5 keer zo hoog als de minimale norm (bron: CBS).

Onderstaande figuur laat de verdeling precies zien:

zorgverzekering

De zorgkosten waren ongetwijfeld ook gestegen als we in Nederland door waren gegaan met het ziekenfonds. Bovendien betalen we nog altijd maar een derde van onze zorgverzekering zelf. Vraag is: had de overheid voor het ziekenfonds ook zo’n hoge financiële buffer en premiestijging aangehouden? De overheid kan ook een bovengrens stellen voor de buffers van zorgverzekeraars.

Krijgen we minder zorg vergoed?

Ja, we draaien nu voor meer zorgkosten zelf op. Fysiotherapie, hulpmiddelen als een rollator of krukken, en ook anticonceptie werden ruimer of volledig vergoed uit het ziekenfonds. Als we die zorg nu willen, dan betalen we daar zelf deels of volledig voor of we sluiten er een aanvullende verzekering voor af.

Was het ziekenfonds eerlijker?

Er was een groot kritiekpunt op het ziekenfonds voordat het aan zijn einde kwam: het systeem zou voor een tweedeling in de maatschappij zorgen. Niet iedereen viel onder het ziekenfonds. Mensen boven een bepaalde inkomensgrens kozen voor een particuliere zorgverzekering.

Er bestond de zorg dat mensen met een particuliere zorgverzekering voorrang op zorg zouden krijgen, ten koste van de mensen in het ziekenfonds. Ondertussen beklaagden de mensen met particuliere verzekering zich over de hoge opslagen.

De regering besloot daarom destijds voor één zorgverzekering voor alle Nederlanders. Dat was aan het begin de Zorgverzekeringswet in 2006, die nog altijd de blauwdruk van ons stelsel vormt.

Tegenwoordig zien we ook een scheiding. Mensen die bereid zijn een eindje te reizen en veelal gezond zijn – meestal de jonge,  kiezen vaker voor een zogeheten budgetpolis. Uitgebreide pakketten met meer vergoedingen zijn duidelijk duurder. Voorzitter André Rouvoet van belangenvereniging Zorgverzekeraars Nederland wijst zorgverzekeraars op de tweedeling die ontstaat. Jonge mensen en hoger-opgeleiden kunnen vaak exact dezelfde polissen krijgen voor een lagere premie. Verzekeraars zouden moeten waken voor risicoselectie, stelt hij in De Volkskrant.

Wel hebben we nog altijd zorgtoeslag om mensen met lage inkomens tegemoet te komen.

Eigen risico

Ook toen we het ziekenfonds hadden, betaalden we eerst een deel van de kosten zelf. Nu heet dat het eigen risico, toen heette dat de no-claimkorting. Zowel de no-claim als het eigen risico geldt niet voor een bezoek aan de huisarts en kraamzorg.

De no-claimkorting lag in 2005 op 255 euro. Dat bedrag kreeg je terug aan het einde van het jaar als je geen zorgkosten had geclaimd. Het eigen risico is verhoogd. Voor 2015 wordt dat 375 euro en de zorgrekening komt direct bij jou thuis op de deurmat.

De zorgkosten stijgen en dat hadden ze ook gedaan onder het ziekenfonds. Zorgverzekeraars hebben veel geld in kas en hun argumenten worden met regelmaat in twijfel getrokken. Minder solidariteit? Ook ten tijde van het ziekenfonds was dat al een zorgenkind.

Besparen in jouw situatie is bijna altijd mogelijk

Het systeem en grote, gevestigde belangen veranderen we niet zomaar. Wel kun je eenvoudig iets doen aan jóuw situatie. En daar helpt Pricewise je graag bij. Ook al stijgen de zorgpremies jaarlijks, te besparen valt er altijd. Daarvoor hoeft je zorgverzekering niet in kwaliteit af te nemen. We helpen je graag met een zorgverzekering op maat met onze vergelijker.

Deel dit bericht met je vrienden: XFacebookWhatsAppLinkedIn
  • Bio
  • Latest Posts
Hans de Kok

Hans de Kok

De informatie op deze pagina is gecontroleerd door onze expert Hans de Kok, directeur van Pricewise. Hans heeft 20 jaar ervaring en is dé expert in vaste lasten en abonnementen. Met zijn kennis over energie, zorgverzekeringen en consumptief krediet helpt hij consumenten de beste keuzes te maken. Hans is regelmatig te gast bij verschillende media om zijn expertise te delen. Zo is Hans vaak bij Radar geweest en heeft hij zijn visie als expert gedeeld bij o.a. Business Insider en De Telegraaf.
Hans de Kok

Latest posts by Hans de Kok (see all)

  • Goedkoopste sim only-abonnement in juni 2025 - 13 juni 2025
  • Vaste telefoon: heb jij ‘m nog (nodig)? - 13 juni 2025
  • Goedkoopste internet- en tv-abonnement in juni 2025 - 12 juni 2025
  • Persoonlijke lening en doorlopend krediet: wat is het verschil? - 9 juni 2025
  • Energieprijzen weer omhoog: kies voor een vast contract - 3 juni 2025

Categorie: Zorgverzekering

Lees Interacties

Deze artikelen kunnen we je aanraden:

Beste zorgverzekeringBeste zorgverzekering 2025
ADD medicatie vergoedingWordt medicatie voor ADD vergoed door je zorgverzekeraar?
ZorgplannenZorgpremies 2025 bekend: wat betekent dit voor jou?
stage minor buitenlandStage of minor in het buitenland
prinsjesdag 2023Prinsjesdag 2024: wat verandert er voor jou?

Laat een reactie achter Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Primaire Sidebar

Vergelijken met Pricewise

Vergelijk & bespaar met de beste deals

Slaap je al jaren bij dezelfde energieleverancier of verzekeraar? Dan betaal je waarschijnlijk honderden euro’s te veel. Word wakker!
Nu besparen

Meest recente berichten

  • Goedkoopste autoverzekeringen in juni 2025 
  • Goedkoopste woonverzekeringen in juni 2025
  • Goedkoopste sim only-abonnement in juni 2025

Ontvang exclusieve deals

Lees meer over

Energie
Autoverzekering
Zorgverzekering
Internet en TV
Sim Only
Lenen
Wonen

Helemaal Pricewise - Zorg sidebar

Vind de beste zorgverzekering

Passen jouw zorgwensen nog bij je zorgverzekering? Ook als je zorgwensen niet veranderd zijn, kan overstappen lonen.Zorgverzekeringen vergelijken

Lees meer over

Energie
Autoverzekering
Zorgverzekering
Internet en TV
Sim Only
Lenen
Wonen

Direct naar:

  • Aanvullende verzekering
  • Basisverzekering
  • EHIC
  • Eigen bijdrage
  • Eigen risico
  • Naturapolis
  • Overstappen zorgverzekering
  • Restitutiepolis
  • Studenten zorgverzekering
  • Vergoedingen
  • Ziektekostenverzekering
  • Zorgnieuws
  • Zorgpremie
  • Zorgverzekeraars
  • Zorgverzekering 18 jaar
  • Zorgverzekering buitenland
  • Zorgverzekering vergelijken
  • Veelgestelde vragen
Pricewise

Footer

Over ons

  • Over Pricewise
  • Onze zekerheden
  • Pers

Klantenservice

  • Contact
  • Hoe werkt overstappen?
  • Verhuizen
  • Klanten over Pricewise

Vergelijken

  • Energie
  • Verzekeringen
  • Geld lenen
  • Internet, tv en bellen
  • Sim only
  • Private lease

© 2025 · Pricewise