Als je te veel inkomensafhankelijke bijdrage voor de Zorgverzekeringswet (Zvw) betaald hebt, dan betaalt de Belastingdienst het te veel betaalde bedrag automatisch aan je terug. Je hoeft daarvoor niets te doen. Je krijgt in maart of april van het jaar erna bericht. De teruggaaf over 2026 krijg je dus in 2027.
Wat is de inkomensafhankelijke bijdrage Zvw?
De inkomensafhankelijke bijdrage Zvw is een bedrag dat je naast je zorgpremie betaalt om de zorg in Nederland te betalen. De bijdrage is een percentage van je inkomen. Je betaalt alleen bijdrage over je inkomen tot een maximum van € 79.409 in 2026. In 2027 wordt het maximum verhoogd, naar verwachting betaal je dan een bijdrage over je inkomen tot € 82.547.
Hoe je de bijdrage betaalt, hangt af van je inkomen:
- Loondienst: je werkgever betaalt een werkgeversheffing van 6,10% in 2026, en naar verwachting 6,27% in 2027. Er wordt niets op je loon ingehouden, dus je betaalt zelf ook niets te veel.
- Zelfstandige of freelancer: je betaalt de bijdrage zelf via een aanslag van de Belastingdienst. Het percentage is 4,85% in 2026 en naar verwachting 5,02% in 2027. Die aanslag krijg je pas na je aangifte inkomstenbelasting. Je betaalt de bijdrage dan in één keer voor het hele jaar. Zet dit geld daarom elke maand opzij en houd er rekening mee in je tarief.
- Pensioen of uitkering: je pensioenfonds of uitkeringsinstantie houdt de bijdrage in op je pensioen of uitkering.
Lees meer over de inkomensafhankelijke bijdrage ZvwWanneer betaal je te veel inkomensafhankelijke bijdrage?
Je betaalt te veel inkomensafhankelijke bijdrage als er meer is ingehouden of betaald dan nodig is. Dat gebeurt vooral in twee situaties.
- Je hebt meerdere pensioenen of uitkeringen: elke instantie houdt bijdrage in over het bedrag dat zij uitbetaalt, zonder te weten wat de andere inhouden. Kom je samen boven het maximum van € 79.409? Dan heb je over het deel daarboven te veel betaald.
- Je bent zelfstandige en je inkomen viel lager uit: je betaalt de bijdrage eerst via een voorlopige aanslag, op basis van het inkomen dat je verwacht. Viel je winst lager uit? Dan blijkt bij de definitieve aanslag dat je te veel hebt betaald.
Rekenvoorbeeld
Anne is freelancer. Haar voorlopige aanslag over 2026 gaat uit van een winst van € 40.000. Over dat bedrag betaalt ze 4,85% bijdrage Zvw: € 1.940. Haar winst is uiteindelijk € 30.000. Daarover is de bijdrage € 1.455.
Ze krijgt het verschil terug via de definitieve aanslag, en die volgt pas na haar aangifte inkomstenbelasting. Doet Anne vóór 1 april 2027 aangifte? Dan krijgt ze vóór 1 juli 2027 haar definitieve aanslag en € 485 terug.
Hoe krijg je te veel betaalde bijdrage Zvw terug?
Hoe je te veel betaalde bijdrage Zvw terugkrijgt, hangt af van je situatie.
- Je hebt loon, pensioen of een uitkering: heb je meerdere inkomens en kom je samen boven het maximum van € 79.409? Dan krijg je de te veel ingehouden bijdrage automatisch terug. Het geld staat in maart of april van het jaar erna op je rekening. De teruggaaf gaat altijd naar jou, niet naar je werkgever of uitkeringsinstantie.
- Je bent zelfstandige of freelancer: je krijgt te veel betaalde bijdrage terug via je definitieve aanslag. Die aanslag krijg je na je aangifte inkomstenbelasting. Doe je vóór 1 april aangifte, dan krijg je vóór 1 juli bericht.
Wat doe je als je geen bericht krijgt?
Heb je geen bericht gehad, maar denk je dat je toch te veel hebt betaald? Check dat dan met het hulpmiddel op de website van de Belastingdienst. Je beantwoordt een paar vragen en ziet direct of je te veel hebt betaald. Is dat zo? Dan download je het formulier ‘Verzoek teruggaaf bijdrage Zvw’ en vraag je het bedrag zelf terug.